بیوگرافی

 

دکتر جواد حداد
دفتر موسسه بین المللی سنگ بنای حقوق احداث – دی 1398

به نام خداوند جان و خِرَد . کزین برتر اندیشه بر نگذرد

 

شرح مختصری از دوران زندگي

در دی ماه سال 1352 در خانواده‌ای متوسط، در شرق تهران متولد شدم. به دلیل علاقه شخصی و همچنین انگیزش‌های یکی از اساتید دوران راهنمایی تحصیلی (جناب آقای حسین گُلخو) از 12 سالگی (تابستان سال 1363) به کلاس آموزش زبان انگلیسی رفته و تا 16 سالگی (پاییز سال 1368) این کلاس آموزشی را ادامه دادم و در زمستان سال 1368 با کسب امتیاز 630 از 675 در آزمون تافل قبول شدم. پس از آن با راهنمایی یکی از اساتید عزیزم، در حالی که هنوز محصل در دوره دبیرستان بودم، با گذراندن دوره‌های تربیت معلم، مشغول به تدریس در یکی از آموزشگاه‌های  زبان انگلیسی شدم. پس از اخذ دیپلم ریاضی و فیزیک در خرداد سال 1370، موفق به اخذ پذیرش از مدرسه کسب و کار دانشگاه هاروارد شدم که متاسفانه به علت مشمول بودن به خدمت وظیفه عمومی، به این دانشگاه راه نیافتم.

پس از آن، چهار بار (در سال های 1370، 1371، 1372، و 1373) در رشته مهندسی عمران پذیرفته شدم که نهایتاً برای بار چهارم در سال 1373 در حالیکه مشغول گذراندن دوره خدمت وظیفه عمومی بودم از ادامه خدمت معاف و شروع به تحصیل در رشته مهندسی عمران نمودم. در شهریور ماه 1377 در مقطع کارشناسی مهندسی عمران فارغ التحصیل شده و به مدت 3 سال و با عنوان شغلی “مهندس عمران”، به نظارت بر احداث پروژه‌های راهسازی پرداختم. در سال 1381 (با بورسیه فدراسیون جهانی سازمان‌های مهندسی) در مقطع کارشناسی ارشد رشته مدیریت مهندسی (با گرایش زیر ساخت‌های مهندسی) در مدرسه ای. جیمز کلارک (دانشگاه مریلند) پذیرفته شده و در سال 1383 در مقطع کارشناسی ارشد و متعاقباً در سال 1387، در رشته مدیریت مهندسی (با گرایش تکنولوژی‌های مهندسی) در مقطع دکتری فارغ التحصیل شدم.

پس از بازگشت به ایران، با عنوان شغلی مدیرعامل و عضو هیات‌مدیره موسسه آموزشی علوم و فنون کیش (وابسته به سازمان منطقه آزاد کیش) مشغول به کار شده و به مدت 2 سال در این پُست انجام وظیفه نمودم. در اين مدت، مدیریت مجموعه‌های مختلف و متنوع آموزشی (64 مرکز آموزش زبان های خارجی در 24 شهر کشور، دو دانشگاه/ 12 مدرسه در سه مقطع تحصیلی/ و دو مرکز آموزش فنی و حرفه ای همگی مستقر در جزیره کیش) را تجربه نمودم.

پس از ترجمه یکی از مستندات قراردادی فدراسیون بین المللی مهندسان مشاور(فیدیک)[موافقت نامه مشاور/ کارفرما فیدیک – ویرایش سال 2006] توسط اینجانب به زبان فارسی ظرف مدت یک ماه پس از انتشار و توزیع این مدل قراردادی در جهان، توسط مدیر اجرایی دبیرخانه این سازمان، به هیات رئیسه معرفی شده تا با توجه به سوابق آموزشی و پژوهشی خود، به عنوان عضو کمیته ظرفیت سازی انجام وظیفه نمایم و نهایتاً در دیماه سال 1386 با موافقت و تصویب هیات رئیسه این سازمان به عنوان جوان ترین مهندس در تاریخ بیش از صد ساله این سازمان، به عضویت کمیته ظرفیت سازی فیدیک درآمدم. به علت فعالیت موثر اینجانب، این عضویت در چهار دوره متوالی 2 ساله تمدید شد و حاصل آن ارائه چندین سخنرانی، مقاله، و کار پژوهشی بین المللی بود. پس از عضویت در کمیته ظرفیت سازی فیدیک، در سال 1389 به عنوان نماینده ایران در فدراسیون مشاوران کشورهای اسلامی(اف سی آی سی) انتخاب و منصوب شدم که این فعالیت نیز به مدت 2 سال ادامه داشت. پس از آن در سال 1391 کاندید و سپس منصوب به فعالیت در کمیته ظرفیت‌سازی در فدراسیون جهانی سازمان های مهندسی(ووفیو) شدم که این همکاری تا به امروز ادامه دارد.

از آنجا که در دو دهه گذشته همواره به مطالعه، آموزش، و پژوهش در حوزه قراردادهای بین المللی طرح‌های عمرانی و صنعتی اشتغال داشته‌ام، در سال 1392 در رشته حقوق بین الملل پذیرفته شده و در سال 1394 با رتبه دوم از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شدم. نتایج تحصیل و تحقیق در این رشته از علوم انسانی، تدوین کتاب “قراردادهای همسان پیمانکاری، مشاوره، سرمایه گذاری انتشارات دادگستر، زمستان 1395 (با همکاری آقای مهندس حمید حسین‌زاده) و تهیه و تنظیم نسخه آماده به چاپ کتاب‌هایی با عناوین “هيات های رسيدگی به اختلاف در پروژه های عمرانی و صنعتی“، “مبانی محاکم تخصصی فن آوری و احداث“، “تطبيق آيين های داوری و سازش در مرکز بين المللی حل و فصل اختلافات ناشی از سرمايه گذاری(ایکسید)“، “آیین‌ها و مقررات حل اختلاف انجمن داوری آمریکا“، “واژه شناسی تفصیلی اسناد قراردادی فیدیک“، “تطبیق آیین‌های سازش و داوری در مرکز بین المللی حل و فصل اختلافات ناشی از سرمایه گذاری“، “مبانی مذاکرات بین المللی و چند ملیتی“، “پیکره دانش مدیریت قرارداد و “راهنمای فیدیک در رویه های تدارک پروژهبوده است.

در حال حاظر، با عنوان “دبیر شورای‌عالی گروه بین‌المللی سنگ‌بنا مشغول به فعالیت بوده و در کنار این فعالیت حرفه‌ای، به ارائه مشورت به دانشجویان تحصیلات تکمیلی در رشته های مدیریت پروژه و ساخت، مهندسی و مدیریت ساخت و حقوق بین الملل اشتغال دارم. بیانیه ماموریت اینجانب “ظرفیت سازی برای نسل‌های آتی” می باشد.

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *